Bańska Wyżna

Bańska Wyżna to malownicza wieś położona w gminie Szaflary (woj. małopolskie). Znajduje się na północnym grzbiecie Gubałówki, co czyni ją jedną z najwyżej położonych miejscowości w Polsce. Lokalizacja sprawia, że jest ona świetnym punktem widokowym. Ogromnym atutem miejscowości jest także fakt, że otaczają ją wspaniałe krajobrazy - w tym pobliskie Tatry.

Dlaczego właśnie tu warto przyjechać

Bańska Wyżna jest idealnym kierunkiem, jeśli zależy Ci na wypoczynku z dala od miejskiego hałasu. Ta miejscowość ceniona jest przede wszystkim ze względu na przepiękne krajobrazy, możliwość aktywnego spędzenia czasu, wypoczynek na łonie natury i całą gamę atrakcji na wyciągnięcie ręki- zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

Parki linowe na Podhalu

Bańska Wyżna - garść informacji

Bańska Wyżna to niewielka miejscowość w gminie Szaflary, która jest zamieszkiwana przez ok. tysiąc mieszkańców. Wśród nich znajdują się rodowici górale, którzy nie tylko pielęgnują historię i tradycję, ale także chętnie dzielą się swoją wiedzą z turystami. Nazwa pochodzi od drogi, która prowadzi do bań - kopalń znajdujących się w Tatrach. Zarówno Bańska Wyżna, jak i okolice, obfitują w mnóstwo interesujących zabytków.

W samym sercu miejscowości znajduje się m.in. Zabytkowa XIX-wieczna dzwonniczka loretańska, zwana burzówką, która posiada dzwon, którym dawniej ostrzegała mieszkańców. Na uwagę zasługuje również Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej zbudowany w XX. wieku. We wnętrzu znajdują się niezwykle cenne relikwie – Świętego Papieża Jana Pawła II oraz pastuszków Hiacynty i Franciszka z Fatimy i św. Teresy. W Kościele jest także Krzyż, przy którym modlił się Jan Paweł II w 1997 roku.

Nowocześnie na Podhalu

Miejscowość może też się poszczycić nowocześnie odnowionym boiskiem wielofunkcyjnym, który znajduje się zaledwie 20 m od Góraleczki (po drugiej stronie ulicy). Polecamy tam grę w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Można tam też skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu. Korzystanie z boiska jest oczywiście bezpłatne dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających naszą wioskę.

Wskazówki dojazdu